https://www.boomplastic.com

CIRCULA - ławka wykonana w 100% z plastiku z recyklingu

projekt Tomek Rygalik, projekt i wykonanie materiału Boomplastic, wykonanie ławki nowymodel.org

Ławka z recyklingu, a dokładniej wykonana z plastiku w 100% pochodzącym z recyklingu, tak, to możliwe… Projekt inny, wielowymiarowy i niestandardowy pod każdym względem.
Pełen niespodziewanych zdarzeń, wymagający ścisłej współpracy kilku zespołów na każdym etapie powstawania. 

Idea zaproponowana przez Studio Rygalik oraz bryła ławki idealnie odnajduje się w koncepcji projektowania w obiegu zamkniętym, a wykorzystanie materiału pochodzącego w 100% z recyklingu nadaje dodatkowej wartości.

informacja prasowa

Circula – nowy, przełomowy projekt Tomka Rygalika to eksperymentalne rozwiązanie zaprojektowane w celu wzmocnienia więzi międzyludzkich.

Ludzie są istotami społecznymi – w tym z pozoru prostym i oczywistym fakcie leży zarówno problem, jak i rozwiązanie obecnego kryzysu. Circula to projekt mający na celu wzmocnienie więzi międzyludzkich, nadwyrężonych w świecie zdominowanym przez technologię i ograniczenia spowodowane koniecznością izolacji społecznej. Koncepcja oparta na założeniach skupionych wokół inicjatywy Eco-Solidarity prowadzonej wspólnie z Polskim Instytutem Kultury w Nowym Jorku promuje idee zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej, opowiadając się za ekologicznym i skoncentrowanym na człowieku podejściem do projektowania.

Ponieważ Circula ma na celu pobudzanie relacji i pielęgnowanie potrzeby bycia razem, wybór formy kręgu stał się nadrzędną decyzją projektową. Koło to idealna figura geometryczna, bez początku i końca. Uniwersalny symbol równowagi i harmonii, który w naturalny sposób łączy ludzi i pozwala zapomnieć o wszelkich hierarchiach i podziałach. Wspólne przebywanie w kręgu pozwala spojrzeć każdemu w oczy, poznać się i lepiej wyrazić siebie. Czyni nas bardziej otwartymi na innych i wspiera integrację. Zachęca do dzielenia się i stymuluje twórczą energię. To również sprawia, że Circula jest idealnym miejscem do nieformalnych spotkań i burzy mózgów.

Projekt rozwija się również w kierunku organizacji non-profit działającej na rzecz polepszenia życia społecznego i szeroko pojętej edukacji społecznej. Jest to rozwiązanie, które za pomocą narzędzi projektowych ma wpływać bezpośrednio na ludzkość. Intencją projektu jest jego rozwój w różnych, wręcz nieprzewidywalnych kierunkach, by dotrzeć do jak największej grupy osób, w celu wsparcia potrzeby bycia razem i współpracy. W oparciu o zasadę „circle for circle” za każdy zamówiony obiekt Circula, kolejny trafia do społeczności w potrzebie. Gdy nie jest już potrzebny, można go zwrócić. W ten sposób obiekt „krąży” od jednej społeczności do drugiej, dzięki czemu swoją funkcję pełnić może wielokrotnie, nawet w najdalszych zakątkach świata.

Metody produkcji Circula koncentrują się na uzyskaniu idealnej, zamkniętej, okrągłej formy przy użyciu różnorodnych materiałów i technologii. Premierowy model Circula wykonany z plastiku pochodzącego w 100% z recyklingu zaprezentowany został na początku października w Mediolanie podczas wystawy WE ARE NATURE zorganizowanej przez uznaną włoską kuratorkę designu Rossanę Orlandi w ramach międzynarodowego projektu “Ro Guiltlessplastic 2020”. Materiał wykorzystany do stworzenia obiektu opracowany został specjalnie na potrzeby projektu przy współpracy z Boomplastic, aby zaprezentować piękno materiałów przetworzonych o różnych wybarwieniach i przezroczystości. W procesie produkcji wykorzystano bezpośrednio zmielony plastik, bez użycia regranulatów, dzięki czemu bilans energetyczny został  całkowicie zoptymalizowany. Kompozycja materiałowa dobierana była starannie, wieloetapowo i  wyłącznie ręcznie.

Dostępne obecnie warianty Circula zakładają również wykorzystanie naturalnie odnawialnego surowca, jakim jest drewno iglaste pozyskiwane z certyfikowanych upraw, a także niemal niezniszczalnej stali fosforanowanej. Świadomy wybór wyjątkowo trwałych i zrównoważonych materiałów ma kluczowe znaczenie dla projektu, ponieważ sama koncepcja opowiada się za ekologicznym podejściem do życia i projektowania. Materiały dobrane zostały odpowiednio do długotrwałego użytkowania wewnątrz i na zewnątrz, niezależnie od pogody.

Siedzisko Circula składa się z trzech modułów połączonych zintegrowanym, ukrytym mechanizmem łączącym. Siedzisko wsparte jest na trzech nogach, które w razie potrzeby można zamocować do podłoża. Gwarantują one pełną stabilność, także na nierównych powierzchniach. Obecnie Circula dostępna jest w standardowym rozmiarze o średnicy 1900 mm, z powierzchnią siedziska odpowiednią dla 2 do 8 osób. Oprócz szerokiej gamy kolorystycznej i materiałowej, możliwa jest również personalizacja rozwiązania w zakresie jego rozmiaru. Zespół pracuje także nad koncepcją nowych wariantów standardowych.

Koncepcja Circula dedykowana jest społecznościom lokalnym na całym świecie. Dzięki symbolicznej, archetypicznej formie, a także intuicyjnej funkcji, tworzy naturalne środowisko do kontaktów społecznych, będąc jednocześnie niezwykłym elementem przestrzeni publicznej. W najbliższym czasie projekt zostanie zaprezentowany podczas wirtualnego wydarzenia CloseUp organizowanego przez ICFF wraz z WantedDesign w dniach 28-29 października.

Link do rejestracji na wydarzenie CloseUp: https://www.closeup.design

Tomek Rygalik
Projektant, wykładowca, kurator i doktor sztuki. Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej. Absolwent wydziału wzornictwa przemysłowego na Pratt Institute w Nowym Jorku. Po ukończeniu studiów na Royal College of Art w Londynie w 2005 roku został pracownikiem naukowym w zespole badawczo-rozwojowym przy RCA. W 2006 roku założył Studio Rygalik. Prowadzi pracownię projektowania i jest kierownikiem studiów magisterskich na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Współpracuje m.in. z Moroso, Noti, Comforty, Paged, Ghidini, Cappellini, Profim, Ideal Standard, Siemens, Heineken czy Ikea. Od 2010 pełni funkcję dyrektora kreatywnego czołowych polskich marek. Realizuje wiele projektów dla instytucji kultury m.in. Instytutu Adama Mickiewicza, Opery Narodowej, Muzeum POLIN, BOZAR, Zachęty, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowego, Instytutów Kultury Polskiej. Był architektem polskiej prezydencji w Radzie UE. Wiele jego projektów stanowi część wystawy stałej Muzeum Narodowego w Warszawie. W 2015 założył markę TRE Product, a od 2016 roku współtworzy kreatywny kampus SOBOLE.

 

Studio Rygalik
Studio Rygalik reprezentuje oraz propaguje świadomy sposób myślenia o projektowaniu. Działalność skoncentrowana jest na projektowaniu wobec wyzwań współczesności, działając na rzecz zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialnej konsumpcji dóbr materialnych i zasobów naszej planety.

Studio Rygalik realizuje kompleksowe projekty o różnorodnym charakterze. Spektrum działań jest bardzo szerokie – od projektowania, rozwoju i wdrożenia produktu, poprzez projekty przestrzeni publicznych i komercyjnych, realizacje site-specific, design & build, aż po produkcję limitowanych serii, a także eksperymentalne obiekty, kompleksowe doznania kulinarne oraz warsztaty. Poza współpracą z przemysłem, Studio Rygalik często angażuje się w projekty realizowane dla instytucji kultury, które pozwalają na działania eksperymentalne. Wśród prac zrealizowanych przez Studio Rygalik znajdują się projekty dla takich marek jak Absolut, AHEC, Artek, Cappellini, Comforty, Dupont/Corian, Ghidini, Heal’s, Heineken, Ideal Standard, Ikea, Krups, Moroso, Noti, Paged, Pfleiderer, Profim, Siemens, dla instytucji takich jak Bozar w Brukseli, Muzeum Polin, Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz meble dedykowane polskiej prezydencji w UE. W ciągu ostatnich lat prace Studia zobaczyć można było w Berlinie, Dreźnie, Frankfurcie, Łodzi, Londynie, Mediolanie, Monachium, Nowym Jorku, Tokio, Poznaniu, Paryżu, Warszawie, Walencji, czy w Wiedniu. Publikowane były również na łamach międzynarodowej prasy: Icon, Interni, Wallpaper, Experimenta, Blueprint, New York Times, Financial Times, czy Forbes.

Studio Rygalik zostało założone przez Tomka Rygalika w 2006 roku. Przez pierwsze dwa lata funkcjonowało między Londynem a Łodzią, rodzinnym miastem Tomka. Od 2009 roku Studio mieści się w Warszawie. Wtedy do zespołu dołączyła Gosia Rygalik, która w 2012 r. została w Studio partnerem. W 2020 r. Studio Rygalik otworzy zaawansowane i wszechstronnie wyposażone centrum badawczo-rozwojowe zlokalizowane w Sobolach.

 

http://studiorygalik.com

http://circula.org

Facebook: @Studio Rygalik

Instagram: @studiorygalik

#studiorygalik #tomekrygalik #circula

 

Boomplastic
Kreatywne studio poświęcające czas rozwiązywaniu problemu zanieczyszczenia świata przez niechciany i źle wykorzystany plastik. Rozwija produkty oraz technologie, które mają na celu realne wprowadzenie w życie idei produkcji w cyklu zamkniętym.

 

Boomplastic

https://boomplastic.com

Facebook: Boomplastic

Instagram: @boomplastic_fantastic

#boomplastic #boomplastic_fantastic

Przewiń do góry