CIRCULA - ławka wykonana w 100% z plastiku z recyklingu

For English please scroll down …

projekt Tomek Rygalik, projekt i wykonanie materiału Boomplastic, wykonanie ławki nowymodel.org

Ławka z recyklingu, a dokładniej wykonana z plastiku w 100% pochodzącym z recyklingu, tak, to możliwe… Projekt inny, wielowymiarowy i niestandardowy pod każdym względem.
Pełen niespodziewanych zdarzeń, wymagający ścisłej współpracy kilku zespołów na każdym etapie powstawania. 

Idea zaproponowana przez Studio Rygalik oraz bryła ławki idealnie odnajduje się w koncepcji projektowania w obiegu zamkniętym, a wykorzystanie materiału pochodzącego w 100% z recyklingu nadaje dodatkowej wartości.

Co ważne cykl nie został zamknięty, tj. jeśli ławka zakończy etap użyteczności, możemy ją bez problemów naprawić lub poddać ponownemu recyklingowi.

Materiał, który wykorzystaliśmy to PP (polipropylen) różnych kolorów, zawieszony w transparentnej masie o lekkim piwnym odcieniu. Recyklat transparentny pochodził z przemiału uszkodzonych butelek i kubków PP, a kolorowe płatki z opakowań i nakrętek PP.  W procesie produkcji wykorzystano bezpośrednio zmielony plastik, bez użycia regranulatów, dzięki czemu bilans energetyczny został zoptymalizowany

Kompozycja materiałowa dobierana była starannie ,wieloetapowo i  wyłącznie ręcznie. Formowanie płyt następowało w procesie kompresji termicznej.  Podczas formowania płyt z recyklatów, musieliśmy pamiętać o zachowaniu ciągłości faktury materiału w finalnym projekcie, to super wyzwanie, ale się udało.

Cięcie płyt następowało z wykorzystaniem obrabiarek numerycznych, natomiast łączenie i wykańczanie ponownie manualnie z dbałością o każdy detal. Idealną kompozycję wszystkich elementów ławki i precyzyjne wykonanie zgodne z oczekiwaniem projektanta, zawdzięczamy Cyrylowi Zakrzewskiemu z nowymodel.org

Wszystkie elementy  wzornicze musiały stanowić komplementarne połączenie podkreślające sens szerszego projektu Circula, o którym można przeczytać szerzej na stronie circula.org . 

Pod galerią ze zdjęciami oficjalna informacja prasowa Studio Rygalik …

informacja prasowa

Circula – nowy, przełomowy projekt Tomka Rygalika to eksperymentalne rozwiązanie zaprojektowane w celu wzmocnienia więzi międzyludzkich.

Ludzie są istotami społecznymi – w tym z pozoru prostym i oczywistym fakcie leży zarówno problem, jak i rozwiązanie obecnego kryzysu. Circula to projekt mający na celu wzmocnienie więzi międzyludzkich, nadwyrężonych w świecie zdominowanym przez technologię i ograniczenia spowodowane koniecznością izolacji społecznej. Koncepcja oparta na założeniach skupionych wokół inicjatywy Eco-Solidarity prowadzonej wspólnie z Polskim Instytutem Kultury w Nowym Jorku promuje idee zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej, opowiadając się za ekologicznym i skoncentrowanym na człowieku podejściem do projektowania.

Ponieważ Circula ma na celu pobudzanie relacji i pielęgnowanie potrzeby bycia razem, wybór formy kręgu stał się nadrzędną decyzją projektową. Koło to idealna figura geometryczna, bez początku i końca. Uniwersalny symbol równowagi i harmonii, który w naturalny sposób łączy ludzi i pozwala zapomnieć o wszelkich hierarchiach i podziałach. Wspólne przebywanie w kręgu pozwala spojrzeć każdemu w oczy, poznać się i lepiej wyrazić siebie. Czyni nas bardziej otwartymi na innych i wspiera integrację. Zachęca do dzielenia się i stymuluje twórczą energię. To również sprawia, że Circula jest idealnym miejscem do nieformalnych spotkań i burzy mózgów.

Projekt rozwija się również w kierunku organizacji non-profit działającej na rzecz polepszenia życia społecznego i szeroko pojętej edukacji społecznej. Jest to rozwiązanie, które za pomocą narzędzi projektowych ma wpływać bezpośrednio na ludzkość. Intencją projektu jest jego rozwój w różnych, wręcz nieprzewidywalnych kierunkach, by dotrzeć do jak największej grupy osób, w celu wsparcia potrzeby bycia razem i współpracy. W oparciu o zasadę „circle for circle” za każdy zamówiony obiekt Circula, kolejny trafia do społeczności w potrzebie. Gdy nie jest już potrzebny, można go zwrócić. W ten sposób obiekt „krąży” od jednej społeczności do drugiej, dzięki czemu swoją funkcję pełnić może wielokrotnie, nawet w najdalszych zakątkach świata.

Metody produkcji Circula koncentrują się na uzyskaniu idealnej, zamkniętej, okrągłej formy przy użyciu różnorodnych materiałów i technologii. Premierowy model Circula wykonany z plastiku pochodzącego w 100% z recyklingu zaprezentowany został na początku października w Mediolanie podczas wystawy WE ARE NATURE zorganizowanej przez uznaną włoską kuratorkę designu Rossanę Orlandi w ramach międzynarodowego projektu “Ro Guiltlessplastic 2020”. Materiał wykorzystany do stworzenia obiektu opracowany został specjalnie na potrzeby projektu przy współpracy z Boomplastic, aby zaprezentować piękno materiałów przetworzonych o różnych wybarwieniach i przezroczystości. W procesie produkcji wykorzystano bezpośrednio zmielony plastik, bez użycia regranulatów, dzięki czemu bilans energetyczny został  całkowicie zoptymalizowany. Kompozycja materiałowa dobierana była starannie, wieloetapowo i  wyłącznie ręcznie.

Dostępne obecnie warianty Circula zakładają również wykorzystanie naturalnie odnawialnego surowca, jakim jest drewno iglaste pozyskiwane z certyfikowanych upraw, a także niemal niezniszczalnej stali fosforanowanej. Świadomy wybór wyjątkowo trwałych i zrównoważonych materiałów ma kluczowe znaczenie dla projektu, ponieważ sama koncepcja opowiada się za ekologicznym podejściem do życia i projektowania. Materiały dobrane zostały odpowiednio do długotrwałego użytkowania wewnątrz i na zewnątrz, niezależnie od pogody.

Siedzisko Circula składa się z trzech modułów połączonych zintegrowanym, ukrytym mechanizmem łączącym. Siedzisko wsparte jest na trzech nogach, które w razie potrzeby można zamocować do podłoża. Gwarantują one pełną stabilność, także na nierównych powierzchniach. Obecnie Circula dostępna jest w standardowym rozmiarze o średnicy 1900 mm, z powierzchnią siedziska odpowiednią dla 2 do 8 osób. Oprócz szerokiej gamy kolorystycznej i materiałowej, możliwa jest również personalizacja rozwiązania w zakresie jego rozmiaru. Zespół pracuje także nad koncepcją nowych wariantów standardowych.

Koncepcja Circula dedykowana jest społecznościom lokalnym na całym świecie. Dzięki symbolicznej, archetypicznej formie, a także intuicyjnej funkcji, tworzy naturalne środowisko do kontaktów społecznych, będąc jednocześnie niezwykłym elementem przestrzeni publicznej. W najbliższym czasie projekt zostanie zaprezentowany podczas wirtualnego wydarzenia CloseUp organizowanego przez ICFF wraz z WantedDesign w dniach 28-29 października.

Link do rejestracji na wydarzenie CloseUp: https://www.closeup.design

Tomek Rygalik
Projektant, wykładowca, kurator i doktor sztuki. Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej. Absolwent wydziału wzornictwa przemysłowego na Pratt Institute w Nowym Jorku. Po ukończeniu studiów na Royal College of Art w Londynie w 2005 roku został pracownikiem naukowym w zespole badawczo-rozwojowym przy RCA. W 2006 roku założył Studio Rygalik. Prowadzi pracownię projektowania i jest kierownikiem studiów magisterskich na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Współpracuje m.in. z Moroso, Noti, Comforty, Paged, Ghidini, Cappellini, Profim, Ideal Standard, Siemens, Heineken czy Ikea. Od 2010 pełni funkcję dyrektora kreatywnego czołowych polskich marek. Realizuje wiele projektów dla instytucji kultury m.in. Instytutu Adama Mickiewicza, Opery Narodowej, Muzeum POLIN, BOZAR, Zachęty, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowego, Instytutów Kultury Polskiej. Był architektem polskiej prezydencji w Radzie UE. Wiele jego projektów stanowi część wystawy stałej Muzeum Narodowego w Warszawie. W 2015 założył markę TRE Product, a od 2016 roku współtworzy kreatywny kampus SOBOLE.

 

Studio Rygalik
Studio Rygalik reprezentuje oraz propaguje świadomy sposób myślenia o projektowaniu. Działalność skoncentrowana jest na projektowaniu wobec wyzwań współczesności, działając na rzecz zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialnej konsumpcji dóbr materialnych i zasobów naszej planety.

Studio Rygalik realizuje kompleksowe projekty o różnorodnym charakterze. Spektrum działań jest bardzo szerokie – od projektowania, rozwoju i wdrożenia produktu, poprzez projekty przestrzeni publicznych i komercyjnych, realizacje site-specific, design & build, aż po produkcję limitowanych serii, a także eksperymentalne obiekty, kompleksowe doznania kulinarne oraz warsztaty. Poza współpracą z przemysłem, Studio Rygalik często angażuje się w projekty realizowane dla instytucji kultury, które pozwalają na działania eksperymentalne. Wśród prac zrealizowanych przez Studio Rygalik znajdują się projekty dla takich marek jak Absolut, AHEC, Artek, Cappellini, Comforty, Dupont/Corian, Ghidini, Heal’s, Heineken, Ideal Standard, Ikea, Krups, Moroso, Noti, Paged, Pfleiderer, Profim, Siemens, dla instytucji takich jak Bozar w Brukseli, Muzeum Polin, Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz meble dedykowane polskiej prezydencji w UE. W ciągu ostatnich lat prace Studia zobaczyć można było w Berlinie, Dreźnie, Frankfurcie, Łodzi, Londynie, Mediolanie, Monachium, Nowym Jorku, Tokio, Poznaniu, Paryżu, Warszawie, Walencji, czy w Wiedniu. Publikowane były również na łamach międzynarodowej prasy: Icon, Interni, Wallpaper, Experimenta, Blueprint, New York Times, Financial Times, czy Forbes.

Studio Rygalik zostało założone przez Tomka Rygalika w 2006 roku. Przez pierwsze dwa lata funkcjonowało między Londynem a Łodzią, rodzinnym miastem Tomka. Od 2009 roku Studio mieści się w Warszawie. Wtedy do zespołu dołączyła Gosia Rygalik, która w 2012 r. została w Studio partnerem. W 2020 r. Studio Rygalik otworzy zaawansowane i wszechstronnie wyposażone centrum badawczo-rozwojowe zlokalizowane w Sobolach.

 

http://studiorygalik.com

http://circula.org

Facebook: @Studio Rygalik

Instagram: @studiorygalik

#studiorygalik #tomekrygalik #circula

 

Boomplastic
Kreatywne studio poświęcające czas rozwiązywaniu problemu zanieczyszczenia świata przez niechciany i źle wykorzystany plastik. Rozwija produkty oraz technologie, które mają na celu realne wprowadzenie w życie idei produkcji w cyklu zamkniętym.

 

Boomplastic

https://boomplastic.com

Facebook: Boomplastic

Instagram: @boomplastic_fantastic

#boomplastic #boomplastic_fantastic

design by Tomek Rygalik, material design and production - Boomplastic, production of the bench - nowymodel.org

Recycled bench, or more precisely made of recycled plastic, yes, it’s possible … A different project, multidimensional and non-standard in every aspect. Full of unexpected events, requiring close cooperation of several teams at every stage of formation. 

The idea proposed by Studio Rygalik and the shape of the bench perfectly fit into the closed-loop design concept and the use of 100% recycled material gives additional value.

Most importantly the cycle has not been closed, i.e. when the bench completes its lifecycle, we can repair or recycle it without any problems.

The material we used is PP (polypropylene) of various colors, suspended in a transparent mass with a light beer shade. Transparent recyclate came from regrinding damaged PP bottles and cups, and colored flakes from PP packaging and caps.

Directly ground plastic was used in the production process, without the use of regranulates, thanks to which the energy balance was optimized.

The material composition was selected carefully, in many stages and only by hand. The plates were formed in the process of thermal compression. When forming boards from recyclates, we had to remember to maintain the continuity of the material texture in the final project, it is always a great challenge, but we did it.

The boards were cut with the use of numerical machines, while the joining and finishing were again done manually with attention to every detail. We owe the perfect composition of all elements of the bench and the precise workmanship to Cyril Zakrzewski from nowyodel.org
All design elements had to be a complementary combination emphasizing the sense of the wider Circula project, about which you can read more on the circula.org website.

official press release

Circula: Tomek Rygalik’s Circular Design

(Milan, September 2020) – Circula, by Polish designer Tomek Rygalik, is an experimental solution created to offer a symbolic and functional space for dialogue and encourage direct social interactions.

 “Humans are social creatures. That fact contains both the problem and the solution to our current crisis,” says Tomek Rygalik. “Human beings are not intended to be a solitary species: we are social animals. Today everyone’s talking about distancing – but there will come a moment dedicated to recovery from all of this, both physically and relationally.”

Originally commissioned to encourage social interaction among children in schools, Circula has become a project for the whole community and a profound statement of values: responsibility, ethics, sustainability and human centered approach in design which are the values revolving around Eco-Solidarity initiative led by Studio Rygalik in collaboration with Polish Cultural Institute in New York.

If Circula’s main aim is to encourage dialogue and relationships – what better form could it take than a circle? A perfect geometric figure, with neither beginning nor end. A universal symbol of balance and harmony that naturally brings people together. The circle cancels out all hierarchies and divisions. Sitting in a circle allows us to look everyone in the eye, to better express ourselves and get to know each other. It makes us more open to others and supports inclusivity. It encourages sharing and stimulates the creative flow. Circula is a solution created to impact humanity directly through tools of design. The intention of the project is to develop in various, even unpredictable directions to reach the largest possible group of people in order to support the need for togetherness and cooperation.

Round in name and form, Circula is the stylistic and conceptual synthesis of the circularity of design. Made from sustainable, durable materials, the Circula solution is designed to recover, reintegrate, and stand the test of time. The three different versions are made of spruce or pine wood, recycled plastic, and phosphated steel. The wood is sourced from responsibly-managed, FSC- or PEFC-certified forests. The plastic is made 100% from recycled packaging, and was developed in collaboration with Boomplastic – a creative studio  dedicated to the problem of plastic pollution, developing products and technologies aimed at the idea of recycling and circular production. Directly ground plastic, without the use of regranulates, allowed to completely optimize the energy balance. The material composition was selected carefully, in many stages and only by hand. The visual and tactile result of this version is the beauty of waste material: the recycled plastic remains partially transparent to highlight the coarse and colorful fragments suspended within it.

Studio Rygalik promotes a sensible and holistic approach to design. Underpinning our work is an authentic commitment to sustainability and the responsible consumption of material goods and the resources of our planet. In the case of Circula, the choice of sustainable and durable materials grew out of the intrinsic values of the project: sustainability, circularity, durability and accessibility,” says Tomek Rygalik.

There is a notable ethical aspect to the design. The concept of circularity is extended into the social sphere. For each Circula purchased, another is donated by the company to a community that requests one for social or charitable purposes. And if the buyer is no longer interested in the piece, it can be returned to the company for  “circulation” through its own network. To keep standing together with respect for the environment.

But it doesn’t stop there – the project continues with unique ethical developments. „Our goal now is to implement the project to reach a wider, international audience, with the aim of developing a network of collaboration and solidarity carried forward by our project,” says Tomek Rygalik.

The simplicity of a circle
The Circula’s seat is made of three interlocking modules, held together by an integrated, hidden mechanism. The seat rests on three legs, which can be anchored to the ground if necessary. These three supports guarantee complete stability, including on uneven surfaces.

Currently, Circula is available in a standard size – 1900 mm in diameter – with seating capacities ranging from 2 to 8 people. In addition to a wide range of colors and materials, Circula also offers customization according to customer’s preferences. The team also develops the concept of new standard versions.

 

Circula on display with Rossana Orlandi at the Leonardo da Vinci National Museum of Science and Technology

Tomek Rygalik’s Circula was included in WE ARE NATURE exhibition, a part of “Ro Guiltlessplastic 2020” international project curated by Rossana Orlandi at the Leonardo Da Vinci National Museum of Science and Technology in Milan, Italy, from September 24 to October 4, 2020. It could hardly have hoped for a more prestigious debut.

In the upcoming week, the project will be presented during the virtual CloseUp event organized by ICFF together with WantedDesign on October 28-29.

 

About Tomek Rygalik
Designer, curator, and educator with a Ph.D. He studied architecture at the Technical University of Lodz, and graduated in Industrial Design from the Pratt Institute in New York. After graduating from the Royal College of Art, he joined the RCA staff as a Research Associate. In 2006 he established Studio Rygalik. He is a professor and Head of Graduate Studies at the Design Department of the Academy of Fine Arts in Warsaw. He designs for companies including Moroso, Noti, Comforty, Paged,  Ghidini, Cappellini, Profim, Ideal Standard, Siemens, Heineken and Ikea. Since 2010 he has also been creative director for leading Polish brands. He also works with cultural institutions, including The Adam Mickiewicz Institute, Polish National Opera, The Museum of the History of the Polish Jews, BOZAR, Zachęta, The Frederic Chopin Museum, The National Museum, and the Polish Culture Institute. He was the architect of the Polish Presidency of the EU Council. Many of his projects are presented in the permanent exhibition of the National Museum in Warsaw. In 2015 he established a brand TRE Product, and since 2016 he has been developing a creative campus SOBOLE.

 

Studio Rygalik 
Studio Rygalik represents and promotes a sensible, holistic approach towards design. The work is focused on sustainability, responsible consumption of material goods and the resources of our planet.

Studio Rygalik develops a wide variety of comprehensive projects. The focus is on furniture, products and spaces. The scope is wide – from design, development and implementation of new products, through interior design of public and commercial spaces, to site-specific installations, design & build and production of limited editions, as well as objects, dining experiences and workshops. The team remains on the fringe of distinctly commercial activities, while engaging in cultural practices and building its experimental identity. The work includes projects for Absolut, AHEC, Artek, Bozar, Cappellini, Comforty, Dupont/Corian, Ghidini, Heal’s, Heineken, Ideal Standard, Ikea, Krups, Moroso, Noti, Paged, Pfleiderer, Polin Museum, Profim, Siemens, Teatr Wielki – Polish National Opera and EU Presidency. Over the last few years the work was exhibited in Berlin, Dresden, Frankfurt, Lodz, London, Milan, Munich, New York, Tokyo, Poznan, Paris, Warsaw, Valencia and Vienna. It was also published internationally in magazine articles and press features, including Icon, Interni, Wallpaper, Experimenta, Blueprint, New York Times, Financial Times and Forbes.

Studio Rygalik was established by Tomek Rygalik in 2006. For the first two years it functioned between London and Lodz, Tomek’s hometown. Since 2009 the Studio is based in Warsaw. This is when Gosia Rygalik joined the team to become a partner in 2012. In 2020 Studio Rygalik is launching an advanced and versatile R&D center equipped with latest prototyping technologies, located in the creative campus Sobole.

 

#studiorygalik #tomekrygalik #circula

studiorygalik.com

circula.org

Instagram: @studiorygalik

Facebook: @Studio Rygalik

 

About Boomplastic

Boomplastic is a team of creative people dedicated to solving the problem of plastic pollution all over the world. Boomplastic combines competences in the area of industrial design, industrial technologies and recycling to support the responsible plastic management.

#boomplastic #boomplastic_fantastic

boomplastic.com

Instagram: @boomplastic_fantastic

Facebook: @Boomplastic

Przewiń do góry